Materiały do kontaktu z żywnością (FCM) są to wszelkie materiały lub wyroby, z którymi żywność wchodzi bezpośrednio w kontakt podczas produkcji, przetwarzania, przechowywania, przygotowywania i podawania żywności.

Podstawowym aktem prawnym regulującym wykorzystanie materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością jest rozporządzenie 1935/2004 z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Zgodnie z rozporządzeniem 1935/2004 materiały do kontaktu z żywnością nie mogą:

Ponadto rozporządzenie określa wymogi dotyczące m.in. znakowania, udzielania zezwoleń na nowe substancje, identyfikowalności i wymaganej dokumentacji.

Producent lub importer materiału do kontaktu  z żywnością zobowiązany jest do przekazania deklaracji zgodności (DoC) z właściwymi przepisami go dotyczącymi. Jest to dokument, który musi towarzyszyć wyrobom znajdującym się na etapie sprzedaży hurtowej.

Oprócz przepisów ogólnych niektóre materiały przeznaczone do kontaktu z żywnością m.in. materiały ceramiczne, tworzywa sztuczne (w tym tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu), materiały aktywne i inteligentne objęte są przepisami szczegółowymi zawartymi w odrębnych aktach prawnych.


W szczególności wymagania dotyczące materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych objęte rozporządzeniem nr 10/2011 zostały precyzyjnie uszczegółowione. Rozporządzenie zawiera przepisy dotyczące składu oraz wykaz substancji, jakie mogą być stosowane do produkcji materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych, a także tzw. limity migracji, czyli maksymalnej dozwolonej ilość danej substancji, którą materiały i wyroby mogą uwalniać do żywności.

Rozporządzenie jest stale aktualizowane w oparciu o opinie EFSA dotyczące nowych danych naukowych do zatwierdzonych już substancji oraz wniosków o zatwierdzenie nowych substancji.

Najnowsze zmiany dotyczące zmiany migracji dla ftalanów zostaną przedstawione podczas najbliższego webinaru Zapytaj Eksperta pt. „Opakowania co nowego”, które odbędzie się w poniedziałek 20.05 o godzinie 12.

Podczas webinaru omówimy również najnowsze rozporządzenie dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) oraz inne planowane zmiany dla opakowań.