29 sierpnia br. EFSA opublikował wstępną opinię na temat górnego bezpiecznego poziomu manganu (upper level – UL). Badania na zwierzętach i u ludzi potwierdzają neurotoksyczność – jako krytyczny skutek nadmiernego spożycia manganu w diecie, ale nie pozwalają na ustanowienie najwyższego bezpiecznego poziomu (UL).
Panel EFSA wskazał natomiast poziom bezpieczny (safe level), tzn. poziom nie wywołujący działań niepożądanych. Dla osób dorosłych wynosi on 8 mg/dzień.
Nie można jednak wykluczyć ryzyka działań niepożądanych związanych z dodatkowym spożyciem manganu z innych źródeł (np. żywności wzbogaconej i/lub suplementów diety), wśród osób spożywających duże ilości tego pierwiastka ze źródeł naturalnych – w szczególności wegan i wegetarian.
https://connect.efsa.europa.eu/RM/s/publicconsultation2/a0l0900000D94Lk/pc0639
Jeśli opinia zostanie przyjęta, może mieć wpływ na wysokość dawek stosowanych w suplementach diety!
W Polsce Zespół ds. suplementów w 2019 roku określił maksymalną ilość manganu w suplementach diety na poziomie 1,8 mg. Jest to wysoka dawka w porównaniu np. do zaleceń niemieckiego instytutu BfR – 0,5 mg/dzień lub norweskiego Komitetu Naukowego ds. Żywności i Środowiska VKM, który w ogóle nie zaleca suplementacji manganem.