
Czy można stosować oświadczenie nieswoiste „na oczyszczanie” w komunikacji suplementów diety?
14 listopada 2024 WSA w Lublinie (sygn. akt. III SA/Lu 476/24) oddalił skargę na decyzję Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotyczącą stosowania sformułowania „na oczyszczanie” w oznakowaniu suplementu diety.
Sąd uznał, że stosowanie zwrotu „na oczyszczanie” w oznakowaniu produktu oraz nazwie może wprowadzać konsumenta w błąd, ponieważ sugeruje właściwości polegające na usuwaniu z organizmu szkodliwych dla zdrowia substancji (toksyn), dla uzasadnienia których producent nie posiadał odpowiednich danych naukowych.
Wskazano, że zastosowanie w produkcie ziół takich jak pokrzywa, krwawnik czy korzeń mniszka oraz oświadczeń z LISTY PENDING dotyczących pozytywnego wpływu tych składników na funkcje wydzielnicze nie uprawnia do stosowania oświadczenia nieswoistego „na oczyszczanie”!
Czy można zatem wnioskować, że każdorazowo sformułowanie “na oczyszczanie” będzie zakwestionowane”?
- Z opublikowanego uzasadnienia do wyroku wynika, że w omawianej sprawie całość oznakowania nie została przygotowana z należyta starannością, a zebrane dowody naukowe nie uzasadniały stosowania oświadczenia „ na oczyszczanie”.
- Wykorzystanie oświadczeń z listy pending w komunikacji marketingowej wymaga dokładnego przeanalizowania zgodności z wymaganiami prawa żywnościowego min. uwzględniając czy:
- stosowane sformułowania nie wskazują na działanie lecznicze,
- oświadczenia nie wprowadzają konsumenta w błąd poprzez wzmocnienie przekazu wykraczające poza elastyczność brzmienia,
- całość oznakowania nie sprawia mylnego wrażenia o produkcie
- istnieją dowody naukowe potwierdzające deklarowane fizjologiczne (nie lecznicze!) działanie składnika.
Jak w praktyce korzystać z listy pending pokazywaliśmy na praktycznym warsztacie: SKŁADNIKI ROŚLINNE ORAZ OŚWIADCZENIA ZDROWOTNE. Zachęcamy do zakupu nagrania z tego szkolenia!