EFSA udostępniła do konsultacji społecznych zaktualizowane przewodniki dotyczące:
- Wymogów naukowych dotyczących wniosku o zezwolenie na NOWĄ ŻYWNOŚĆ
- Wymogów naukowych dotyczących powiadamiania i składnia wniosków o zezwolenie na stosowanie TRADYCYJNEJ ŻYWNOŚCI Z PAŃSTW TRZECICH
Konsultacje społeczne trwają do 14.04.! Zespół Foodie jako eksperci w dziedzinie nowej żywności będzie zgłaszać uwagi do projektu wytycznych. Zachęcamy Państwa do zgłaszania uwag bezpośrednio do EFSA lub współpracę z zespołem Foodie w tym zakresie.
Nowe wytyczne uwzględniają zmiany w przepisach UE dotyczących nowej żywności (rozporządzenie 2017/2469), postęp w badaniach i innowacje oraz wykorzystują dotychczasowe doświadczenie EFSA w ocenie nowej żywności od czasu centralizacji procesu w styczniu 2018 r.
Zaktualizowane wytyczne opisują w sposób znacznie uszczegółowiony dane naukowe istotne dla oceny ryzyka nowej żywności, w tym dotyczące: składu, tożsamości, procesu produkcyjnego, informacji toksykologicznych, narażenia oraz alergenności.
Przykładowo, dane dotyczące składu muszą obejmować analizę minimum 5 niezależnie wyprodukowanych partii, które powinny odzwierciedlać potencjalne sezonowe zróżnicowanie pomiędzy zastosowanymi surowcami. Ponadto wskazano na konieczność stosowania uznanych zwalidowanych metod analitycznych oraz skonkretyzowano również wymagania dotyczące nowych źródeł białka.
W opisie procesu produkcyjnego, należy podać m.in. informacje na temat wszystkich wykorzystywanych surowców, łącznie z ich funkcją i statusem regulacyjnym w UE. Należy wykazać zgodność materiałów mających kontakt z żywnością z obowiązującym ustawodawstwem oraz informacje na temat statusu regulacyjnego enzymów wykorzystywanych w procesie produkcyjnym, a także szczegółowe informacje dotyczące kultur komórkowych lub tkankowych z których pozyskiwane są składniki.
Przewodnik szczegółowo opisuje wielopoziomowe podejście do oceny danych dotyczących wchłaniania, dystrybucji, metabolizmu i wydalania (ADME) i toksykologicznej nowej żywności:
Zachęcamy firmy zainteresowane innowacjami w branży spożywczej do współpracy z naszymi specjalistami w zakresie autoryzacji nowej żywności.